10 niezbędnych wskazówek dotyczących zachowania zdrowia seniorów

14 grudnia 2020 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Być może najtrudniejszym okresem w życiu człowieka jest starość, ponieważ często jest to czas, w którym pojawiają się najgorsze problemy zdrowotne. Wpływają one zarówno na niezależność, jak i styl życia człowieka. Po osiągnięciu określonego wieku senior może być znacznie bardziej podatny na różne choroby i dolegliwości, co może skutkować nawet całkowitą zmianą stylu życia.

zdrowia seniorów

Opiekun seniora może pomóc podopiecznemu w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia, zachęcając go do prowadzenia zdrowego trybu życia, a nawet może porzucić nawyki, które mogą mieć negatywne skutki. Jego opiekun musi jak najlepiej zrozumieć, jak przebiegają etapy starości i z czym się one wiążą, aby dać seniorowi wszystko, czego potrzebuje i pomóc mu cieszyć się pozytywnymi aspektami tego okresu życia.

10 porad dotyczących utrzymania dobrego ogólnego stanu zdrowia seniorów, które zalecamy:

  1. Rzucenie palenia – osoby palące, zwłaszcza w wieku powyżej 50 lat, są narażone na znacznie większe ryzyko zachorowań. Co więcej, ciągłe palenie może nawet prowadzić do nieodwracalnych chorób. Należy również zauważyć, że nie tylko aktywne palenie może mieć negatywne skutki, ale także bierne. Rzucenie palenia może być krytycznym krokiem w poprawie zdrowia i zwalczaniu skutków starzenia – skutki nałogu to m.in.: rak, udar lub niewydolność serca. Opiekun może znacznie poprawić życie seniora, jeśli zachęci go do rzucenia palenia.
  2. Aktywny tryb życia – starość niesie za sobą problemy fizyczne, aktywność jest sposobem, w jaki senior może walczyć z różnymi chorobami starości, a jednocześnie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Codzienny program ćwiczeń jest niezbędny w życiu osoby starszej, aby utrzymać odpowiednią do wieku masę mięśniową oraz poprawić równowagę i elastyczność. Aktywność fizyczna pomaga również utrzymać wagę, zapobiegać lub kontrolować różne choroby wieku, zapobiegać stresowi, ale także zapewnia dobre samopoczucie.
  3. Dieta – opiekun powinien wiedzieć, że rutyna ruchowa w połączeniu z odpowiednią dietą pomaga seniorowi poczuć się lepiej i prowadzić zdrowy tryb życia. Spożywanie odpowiedniej ilości pożywnych pokarmów może pomóc w zapobieganiu lub kontrolowaniu różnych schorzeń, takich jak choroby serca, otyłość, nadciśnienie, osteoporoza lub cukrzyca typu 2. Niewłaściwe odżywianie może prowadzić niedokrwistość lub osłabienie mięśni, stany, które można łatwo przeoczyć i przypisać wiekowi. Poprawa diety poprzez dodanie zdrowych przekąsek może być prawdziwą pomocą w utrzymaniu zdrowia.
  4. Utrzymanie prawidłowej wagi –  nadwaga zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy czy nadciśnienia. Utrzymanie prawidłowej wagi, niezależnie od zmian zachodzących wraz z wiekiem, może zapobiec wielu problemom zdrowotnym. Gdy opiekun stwierdzi, że senior nie mieści się w normalnych granicach wagi, może podjąć kroki, aby powrócić do prawidłowej wagi i utrzymać ją przez długi czas, poprzez regularne ćwiczenia i dietę.
  5. Zapobieganie upadkom – wraz z wiekiem i kondycją fizyczną, która nie jest już taka jak w młodości, stają się bardziej podatne na upadki. Aby zapobiec nieprzyjemnym wypadkom, opiekun powinien obserwować przedmioty, które mogą je spowodować. Na przykład dywany kładzione na schodach lub kable rozrzucone w miejscach, w których porusza się senior. Innym sposobem na zmniejszenie ryzyka upadku jest noszenie butów zapewniających dobre podparcie i przyczepność, szczególnie na korytarzu lub w łazience.
  6. Konsultacje lekarskie –  osoby starsze powinny być na bieżąco w kontakcie z lekarzem, aby jak najszybciej wykryć, czy coś jest nie tak lub po prostu przeprowadzić rutynowe kontrole. Ponieważ starość nigdy nie przychodzi sama, niesie ze sobą szereg poważnych lub mniej poważnych chorób, które można wykryć tak szybko, jak to możliwe, aby podjąć niezbędne kroki. Dlatego regularne konsultacje lekarskie odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia osoby starszej.
  7. Zapobieganie rakowi skóry – po osiągnięciu określonego wieku nasza skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i znacznie mniej elastyczna – pojawiają się zmarszczki, a siniaki i powierzchowne skaleczenia goją się dłużej. Szczególnie seniorzy muszą zwracać szczególną uwagę na skórę, ponieważ są znacznie bardziej podatni na raka skóry. Powinni jak najbardziej chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych i unikać siedzenia na zewnątrz w słoneczne letnie dni, szczególnie w godzinach 10-14. Ponadto zaleca się noszenie odzieży chroniącej skórę i blokującej przenikanie promieni słonecznych, dla jak najlepszej ochrony przed promieniami ultrafioletowymi słońca.
  8. Okresowe badania uzębienia, wzroku i słuchu – zarówno zęby, jak i dziąsła mogą zachować zdrowie do końca życia, jeśli otrzymają odpowiednią opiekę. Oznacza to codzienne szczotkowanie, a także nitkowanie zębów, a także regularne kontrole u dentysty. Nie można też zaniedbać jakości wzroku. Zwykle w wieku 50 lat większość ludzi zauważa zmiany, w tym stopniowy spadek zdolności widzenia drobnego druku lub skupiania się na pobliskich obiektach. Główne problemy, które mogą wystąpić, to zaćma i jaskra. Ze względu na narażenie na głośne dźwięki przez całe życie, utrata słuchu może wystąpić w starszym wieku. Charakteryzuje się nagłym lub stopniowym spadkiem percepcji dźwięków, które mogą mieć różny stopień nasilenia, od łagodnych do ciężkich i mogą być odwracalne, tymczasowe lub trwałe.
  9. Zarządzanie stresem – opiekun seniora w domu musi wiedzieć, że na stres wpływają nie tylko czynniki materialne, ale także emocjonalne: zmiana stylu życia, odejście z pracy, ograniczenia fizyczne i zdrowotne, które mogą wywołać poczucie bezradności. Jeszcze większe znaczenie ma spokojne życie, zwłaszcza w tym okresie. Opiekun seniora może zapewnić mu bezstresowe środowisko sprzyjające rekreacji.
  10. Zapobieganie osłabieniu funkcji poznawczych – u seniorów zmiany w organizmie wraz z wiekiem wpływają nawet na procesy poznawcze. Mózg nie działa tak dobrze, jak kiedyś co może mieć duży wpływ na osoby starsze – trudniej jest im uczyć się nowych rzeczy lub zapamiętywać pewne informacje. Dlatego opiekun seniora musi znaleźć różne sposoby, aby zmusić starszą osobę do zaangażowania się w jak najwięcej czynności i poszukiwania hobby, które jej się podobają, ale także pobudzić jej pamięć poprzez różne gry karciane lub układanki.

Opiekun bardzo dobrze rozumie ten okres życia seniora. Aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę i ułatwić pracę, musi również rozumieć zmiany, które pojawiają się wraz ze starością. Często zmiany te są negatywne, wpływając na styl życia seniora, a nawet na jego zdrowie, a opiekun musi wiedzieć, jak radzić sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach.