1. Promedica24 >
 2. Aktualności >
 3. Bezpieczny wyjazd do pracy za granicą z Promedica24

Bezpieczny wyjazd do pracy za granicą z Promedica24

24-11-2020 Praca za granicą
 

Mimo pandemii wyjazdy do pracy za granicą nadal są możliwe. Oczywiście obowiązują pewne obostrzenia. Poniżej krótki poradnik na temat tego jak bezpiecznie wyjechać do zagranicznej pracy i do jakich zasad stosować się na miejscu.

Bezpieczny wyjazd do pracy za granicą

Wiele osób, w tym opiekunki osób starszych, chcą i mogą nadal wyjeżdżać do pracy poza Polską. Jak wyjechać za granicę do pracy? Bezpiecznie, czyli najlepiej z firmą Promedica24, która jako odpowiedzialny pracodawca wprowadziła specjalne procedury wyjazdowe mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia podczas podróży do miejsca wykonywania pracy, jak i podczas samego pobytu. Przestrzegane są wszystkie aktualne przepisy i zalecenia miejscowych władz.

 

Wjazd do Niemiec i Wielkiej Brytanii

Nadal istnieje możliwość wyjazdów do pracy za granicą, jednak obowiązują pewne obostrzenia. I tak osoby wjeżdżające do Niemiec muszą się zarejestrować i wygenerować cyfrową deklarację wjazdu. Opiekunki są zwolnione z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny pod warunkiem uzyskania negatywnego testu PCR w kierunku koronawirusa.

Osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii nie muszą poddawać się 14-dniowej kwarantannie tylko w sytuacji, gdy przyjeżdżają z krajów znajdujących się na liście korytarzy podróży, a Polska od 1 października nie znajduje się już w tym wykazie. W związku z tym wszyscy przybywający z Polski muszą poddać się kwarantannie we wskazanym przez siebie miejscu. Muszą też wypełnić formularz lokacyjny: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk najwcześniej na 48 godzin przed przyjazdem.

 

Bezpieczna rekrutacja

Wyjazd za granicę do pracy jest możliwy nie tylko dla stałych opiekunek, ale także dla nowych osób. Promedica24 cały czas prowadzi rekrutację. W obecnych czasach rozmowy odbywają się w formie telefonicznej, by zminimalizować kontakt osobisty. Podczas takiej rozmowy konsultant/rekruter przedstawia firmę, opisuje wymagania, omawia warunki zatrudnienia opiekunki seniora, przedstawia warunki umowy, pyta o szczegóły dotyczące doświadczenia w opiece i znajomości języka niemieckiego/angielskiego – przeprowadza krótką rozmowę w danym języku. Po decyzji o zatrudnieniu zostaje przygotowana umowa. Jej podpisanie może odbyć się w biurze – w spotkaniu uczestniczy tylko rekruter i kandydatka na opiekunkę przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa i higieny, w domu opiekunki lub innym bezpiecznym miejscu albo korespondencyjnie – umowa zostaje wysłana do podpisania kurierem. Końcowy etap to samodzielne wykonanie zdjęcia do CV. Profil kandydatki zostaje przesłany do klienta z Niemiec/Wielkiej Brytanii.

 

Bezpieczne wyjazdy do pracy za granicą

Promedica24 zapewnia kompleksową organizację wyjazdu za granicę do pracy. Dotyczy to także wykonania testu w kierunku koronawirusa oraz załatwienia wszelkich związanych z tym formalności. Osoby wjeżdżające na terytorium Niemiec muszą zostać zarejestrowane na stronie: https://www.einreiseanmeldung.de. Trzeba na niej wypełnić formularz, a następnie zostaje wygenerowany dokument – cyfrowa deklaracja wjazdu – z unikalnym numerem ID. Osoby przekraczające granicę muszą go posiadać. Promedica24 załatwia wszelkie formalności i w dniu wyjazdu przekazuje opiekunkom niezbędne dokumenty.

Przed wyjazdem przeprowadza się szczegółowy wywiad epidemiologiczny. Opiekunki są zabierane busem spod swojego domu i zawożone wprost do domu podopiecznego – podczas podróży nie mają kontaktu z osobami postronnymi. Zanim wsiądą do busa mają mierzoną temperaturę. W busikach obowiązuje limit osób, a kierowcy są oddzieleni od pasażerów. Przed każdą podróżą pojazdy są dezynfekowane i ozonowane. Opiekunki dostają rękawiczki, maseczki oraz środki dezynfekujące.

 

Testy na koronawirusa

Od 24 października cała Polska została uznana przez Niemcy za obszar podwyższonego ryzyka. W związku z tym obowiązuje kwarantanna po wjeździe z pewnymi wyjątkami. Osoby, które mogą wjeżdżać bez odbywania kwarantanny muszą uzyskać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Dlatego też Promedica24, mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników i osób współpracujących oraz podopiecznych i ich rodzin, zapewnia wszystkim wyjeżdżającym opiekunkom testy na COVID-19. Są one bezpłatne i wykonywane od ręki. Należy je przeprowadzać nie wcześniej niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy polsko-niemieckiej.

Z kolei Wielka Brytania 1 października skreśliła Polskę z listy krajów – korytarzy podróży, w związku z czym po przyjeździe każdy musi odbyć 14-dniową kwarantannę – nie ma konieczności wykonywania testów.

 

Praca za granicą – do jakich zasad powinny stosować się opiekunki?

Podczas świadczenia usług opiekuńczych za granicą opiekunki powinny stosować się do ogólnie przyjętych zasad w czasie trwania pandemii. Są to przede wszystkim: ograniczenie do minimum kontaktów społecznych, zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk, a także inne obostrzenia wprowadzane przez lokalne władze.

Jak skutecznie chronić się przed zakażeniem koronawirusem SARS- CoV-2 i zachorowaniem na Covid-19?

 • Dbając o higienę rąk – często myć ręce, używając mydła i ciepłej wody, ewentualnie płynów lub żeli dezynfekujących na bazie alkoholu (co najmniej 70%)
 • Unikając dotykania twarzy, w tym zwłaszcza oczu, ust i nosa
 • Zakrywając skutecznie nos i usta w przestrzeni publicznej i podczas kontaktów z innymi ludźmi – najlepiej za pomocą maseczki, a nie przyłbicy
 • Zachowując dystans społeczny – co najmniej 2 m od innych
 • Unikając dużych skupisk ludzkich i zatłoczonych miejsc
 • Unikając kontaktu z osobami mającymi widoczne objawy infekcji

Bardzo ważne jest także to, by w tym trudnym czasie dbać o siebie – swoje zdrowie i samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Należy wypoczywać i spać odpowiednio długo, zdrowo się odżywiać (jeść dużo warzyw i owoców), zadbać o aktywność fizyczną – przede wszystkim na świeżym powietrzu i unikać sytuacji stresowych.

 

Gdzie można znaleźć wiarygodne informacje na temat aktualnej sytuacji?

Polskie strony podające rzetelne informacje:

 • Główny Inspektorat Sanitarny
 • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
 • Polskie strony rządowe

Strony zagraniczne:

 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
 • European Centre for Disease Prevention and Control
 • Centers for Disease Control and Prevention

Aktualne ostrzeżenia, komunikaty i zalecenia dotyczące sytuacji epidemiologicznej można znaleźć na oficjalnych stronach instytucji rządowych w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Także Promedica24 udostępnia na swojej stronie specjalny poradnik dotyczący pracy za granicą w czasie pandemii.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

 • atrakcyjne zarobki
 • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
 • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
 • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
 • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
 • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
 • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Sprawdzony kontrakt, szukamy zmienniczki, Veitschöchheim

Data wyjazdu: 2021-02-15

Okres wyjazdu: 1 miesiąc

Lokalizacja: Veitschöchheim, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Sprawdzony kontrakt, szukamy zmienniczki, Homburg

Data wyjazdu: 2021-02-15

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Homburg, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Kontrakty od 12-02-2021, Neunkirchen

Data wyjazdu: 2021-02-12

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Neunkirchen, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty