Jak przetrwać letnie upały
Zbyt wysokie temperatury powietrza, przekraczające niejednokrotnie 30 stopni nie są łatwe dla młodych ludzi a dla starszych ludzi mogą okazać się wręcz niebezpieczne.
Na skutek upałów mogą wystąpić u seniorów poważne kłopoty z krążeniem, skurcze, a nawet udar słoneczny. Układ odpornościowy osób starszych nie jest bowiem już tak silny jak u młodych ludzi. Organizm starszego człowieka znosi ciężej zmiany pogody, zwłaszcza ekstremalne temperatury.
Sprawując opiekę nad osobami starszymi musimy pamiętać o kilku najważniejszych zaleceniach, które pozwolą naszych podopiecznym uniknąć poważnych, zdrowotnych konsekwencji letnich upałów:
1. Picie dużej ilości wody, nawet jeśli nie ma się poczucia pragnienia
Najlepiej samą wodę mineralną lub wodę mineralną z sokiem. Zaleca się minimum 2 litry na dzień. W ten sposób organizm jest chłodzony od wewnątrz.
2. Uzupełnianie niedoborów soli mineralnych
By uzupełnić niedobory składników mineralnych, które tracimy w trakcie pocenia się należy przyjmować wodę mineralną z wysoką ilością soli mineralnych ale również rosoły warzywne i mięsne.
3. Jedzenie lekkich potraw
Ważne jest by porcje były małe i odpowiednio rozplanowane w ciągu dnia. Należy jeść dużo warzyw i owoców, sałat i unikać potraw ciężkostrawnych.
4. Noszenie lekkich, przewiewnych ubrań
Opiekun osób starszych powinien dbać by jego podopieczny nosił przewiewne ubrania w jasnych kolorach oraz dodatkowo używał kremów przeciwsłonecznych.
5. Chłodzenie w domu
W ciągu dnia powinno się zasłaniać okna (zasłony i rolety), by pomieszczenia się nie nagrzewały. Wietrzyć należy tylko rano i wieczorem. Należy kategorycznie unikać przebywania na słońcu.
6. Unikanie stresu i prawidłowe planowanie zadań w ciągu dnia
Zalecamy by strukturę dnia odpowiednio zaplanować, tak by najważniejsze prace wykonywane były rano i wieczorem, gdy temperatury nie są najwyższe.