Pomóż seniorowi przetrwać upały – praktyczne porady dla opiekunek osób starszych
Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla osób w każdym wieku, a w szczególności dla seniorów. Udar cieplny, zawał serca, odwodnienie, przegrzanie organizmu, zasłabnięcia – to tylko niektóre z zagrożeń wynikających z upałów. Opiekunki osób starszych muszą w tym czasie szczególnie zadbać o swoich podopiecznych i nie dopuścić do sytuacji, która mogłaby zagrażać ich życiu lub zdrowiu.
Zdrowie seniora – jak o nie zadbać w trakcie upałów?
Do jednego z głównych zadań opiekunki osób starszych należy zorganizowanie podopiecznemu dnia w taki sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w czasie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Upały mogą być bardzo niebezpieczne dla osób z chorobami serca, niskim ciśnieniem, nadczynnością tarczycy czy nadwagą. Poniżej kilka rad dla opiekunek seniorów, z których powinny skorzystać podczas upałów.
Jak przetrwać upały? Ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia
W pokoju, w którym będzie przebywał senior, warto zasłonić okna i jeśli jest taka potrzeba, umieścić w nim wiatrak, który schłodzi temperaturę. Pomieszczenie należy wietrzyć tylko rano i wieczorem. Trzeba pamiętać, że osoby starsze inaczej odczuwają temperaturę.
Unikanie wychodzenia na zewnątrz
Pozostanie w domu to najlepsze rozwiązanie, szczególnie między godziną 11, a 15, kiedy temperatury na zewnątrz są najwyższe.
Planowanie harmonogramu dnia
Podczas upałów szczególnie istotne jest planowanie zadań w ciągu dnia – najważniejsze prace powinny być wykonywane rano i wieczorem, kiedy temperatura jest najbardziej optymalna.
Przygotowanie do wizyty na dworze
Jeśli nie da się uniknąć wyjścia na zewnątrz, należy pamiętać o nałożeniu na twarz ochronnego kremu z filtrem UV, zabraniu ze sobą nakrycia głowy oraz odpowiednim stroju. Przy okazji należy też wiedzieć, czy akurat trwa okres pylenia roślin. Jeśli senior ma alergię na pyłki, to warto pamiętać, jaka aktywność na zewnątrz jest dla niego zalecana.
Odpowiedni ubiór
Przewiewne ubranie i buty z odkrytymi palcami mogą pomóc uniknąć przegrzania organizmu. Lepiej zrezygnować z elementów garderoby ze sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza i mogą powodować nadmierne pocenie. Warto sięgać po ubrania z naturalnych materiałów, jak bawełna czy len. Dobrze też, jeśli są to ubrania w jasnych kolorach, odbijające światło.
Kąpiele i okłady
Chłodne kąpiele i stosowanie zimnych okładów na ciało to kolejny sposób na przezwyciężenie upałów.
Dieta seniora dopasowana do temperatury
W czasie upałów lepiej zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków i zamienić je na lekkie dania na bazie warzyw i owoców. Ważne jest, by porcje były małe – ale odpowiednio rozplanowane w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest także podawanie seniorowi rosołów warzywnych i mięsnych – tak, by uzupełnić niedobory składników mineralnych.
Odpowiednie nawodnienie organizmu
Kwestią zasadniczą podczas sprawowania opieki nad osobami starszymi podczas upałów, jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu podopiecznego. Dzienne zapotrzebowanie na wodę osoby dorosłej to ok. 2 litry. Niektórzy seniorzy mogą mieć problem nie tylko z przygotowaniem napoju, ale też z prawidłowym odczuwaniem pragnienia, dlatego warto często przypominać im o konieczności przyjmowania płynów i dodatkowo do tego zachęcać. Ważne jest, żeby wodę lub inne mało słodkie napoje, dostarczać do organizmu regularnie – najlepiej mniej więcej co godzinę pić chociaż kilka łyków. Niedobór wody jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które przyjmują leki. Gdy w ich sytuacji dochodzi do odwodnienia, zwiększa się stężenie leków w organizmie, co może doprowadzić do zapaści lub innego rodzaju powikłań. O objawach odwodnienia można więcej przeczytać w tym tekście – https://promedica24.com.pl/poradnik-opieki/opieka-nad-osoba-starsza/odwodnienie-organizmu-u-osob-starszych-objawy-jak-rozpoznac-odwodnienie-co-robic/.
Unikanie skrajnych temperatur
Przebywanie podczas upałów w klimatyzowanych pomieszczeniach lub sięganie po napoje prosto z lodówki nie jest wskazane. Narażenie podopiecznego na duże różnice temperatur, może skończyć się infekcją górnych dróg oddechowych lub przeziębieniem, które będzie trudno zwalczyć seniorowi, szczególnie podczas upałów.
Opiekunka seniora – na co powinna zwrócić uwagę podczas upałów?
Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, opiekunka osób starszych powinna obserwować swojego podopiecznego baczniej niż zwykle. Nadmierne upały mogą spowodować u seniorów:
- odwodnienie,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- skoki ciśnienia,
- udar słoneczny,
- udar cieplny.
Niepokojące objawy, na które powinna zwrócić uwagę opiekunka, to – przede wszystkim – ból głowy, nudności, mroczki przed oczami i ogólne, złe samopoczucie. W takiej sytuacji, pacjenta należy przetransportować do chłodnego miejsca i uzupełnić mu płyny. Jeśli dojdzie do utraty przytomności lub pojawią się drgawki, niezbędne będzie wezwanie pomocy. Warto znać również objawy udaru cieplnego (organizm nie jest w stanie samodzielnie obniżyć temperatury) i słonecznego (powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu), by szybko każde z nich rozpoznać. W pierwszym przypadku, pojawia się wysoka temperatura ciała, tętno jest przyspieszone, a skóra sucha. Udar słoneczny objawia się zawrotami głowy, poparzeniami skóry i ogólnym zaniepokojeniem.
Wysokie temperatury są uciążliwe dla młodych ludzi, a dla starszych osób często mogą być niebezpieczne – dlatego ważna jest odpowiednia opieka nad seniorem. Razem ze wzrostem temperatury na zewnątrz rośnie ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu, a nawet udaru. Na opiekunce osób starszych spoczywa obowiązek zapewnienia seniorowi jak najlepszych warunków, szczególnie w tym trudnym czasie tak, by uniknął zagrożenia zdrowia.