Czy warto ryzykować?

1 marca 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Ponad pół miliona Polaków pracuje nielegalnie w Niemczech. Aż 200 tys. w tej grupie to opiekunki osób starszych w domach prywatnych.

Praca w Niemczech bez agencji

Coraz więcej Polaków, w tym opiekunowie osób starszych, szuka pracy za naszą zachodnią granicą. Jest to remedium na podreperowanie domowego budżetu, czy nawet większe problemy finansowe. Wówczas praca za granicą okazuje się idealnym rozwiązaniem. Problem pojawia się wtedy, kiedy decydujemy się na wyjazd „na czarno”. Może on okazać się bardzo kosztowny – nawet 5000 euro kary grozi osobom pracującym nielegalnie na terenie Niemiec. 10 razy tyle, czyli 50 000 euro grozi osobom, które nielegalnie zatrudniają. Dlatego kar boją się wszyscy. Nielegalnych od 2004 ściga Centrum Kontroli Nielegalnego Zatrudnienia. Celnicy używają rozmaitych środków: częste kontrole firm, zatrzymywanie podejrzanych, rekwirowanie dokumentów, podsłuchiwanie rozmów telefonicznych. Zatrudnione opiekunki są pod regularną kontrolą lekarzy rodzinnych, którzy odwiedzają podopiecznych. Należy również pamiętać, że sądy niemieckie, w przypadku niezapłacenia kary, mają możliwość zamienienia jej na 2 lata więzienia.

Dlaczego opiekunki ryzykują wybierając pracę na czarno?

Każdy wyjeżdzający do pracy zagranicę ma wybór: praca legalna lub praca na czarno. Głównym argumentem przytaczanym przez osoby decydujące się na wyjazd „prywatnie”, jest wyższy poziom zarobków. Pytanie tylko, czy pozornie wyższe zarobki. zrekompensują sytuację utraty zdrowia, choroby, ciągłego stresu, braku bezpieczeństwa i dużego obciążenia psychicznego. Opiekunki pracujące na własną rękę nie mają żadnego zabezpieczenia jeśli chodzi o bezpłatną opiekę medyczną. Próbują zabezpieczać się na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku turystyczną kartą EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), o którą występują do NFZ. Jednak ta karta nie gwarantuje wypłaty kosztów poniesionych na leczenie w Niemczech. NFZ coraz częściej kwestionuje wyjazdy turystyczne trwające 2-3 miesiące w jednej miejscowości i nie refunduje leczenia.

Legalna praca w Niemczech dla opiekunek

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na wyjazd, odpowiedź jest prosta. Jedźmy legalnie! Najlepiej przy pomocy firmy profesjonalnie zajmującej się rekrutacją opiekunek seniorów. Wybierzmy taką, która działa od wielu lat, ma zaplecze ludzkie i zaufało jej wiele opiekunek. Praca opiekunki wymaga wielu wyrzeczeń, cierpliwości i przede wszystkim spokoju. Praca na czarno tego spokoju nie daje.