Fizjoterapia
Nasz podopieczny, jeśli ma problemy z narządem ruchu, ma zapewnioną fachową pomoc rehabilitacyjną. Do naszych obowiązków należy towarzyszenie podopiecznemu podczas zajęć prowadzonych przez rehabilitanta. Przyglądajmy się jego pracy i słuchajmy wskazówek, aby na jego zlecenie pomóc podopiecznemu w wykonywaniu ćwiczeń.
Fizjoterapia jest dziedziną medycyny i kosmetologii, która ma za zadanie zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości, także bólu, i przywracanie sprawności fizycznej.
Znaczna część działań z zakresu fizjoterapii wymaga specjalistycznych sprzętów i fachowej wiedzy, jednak są metody, którymi każdy z nas może pomóc sobie i innym.
Domowe metody fizjoterapii
Kąpiele
Podopieczny leży zanurzony przez kilka minut w ciepłej kąpieli. Przed wyjściem z wanny dokładnie opłukujemy ciało. Po takiej kąpieli wystarczy użyć ulubionego balsamu seniora i położyć go pod kołdrę.
Masaże
Masaż wodny, przy użyciu prysznica – możemy wykonać odprężający zabieg, polewając punktowo dosyć silnym (lecz nie za bardzo) strumieniem ramiona i kark podopiecznego. Należy zwrócić uwagę na temperaturę wody, nie powinna być ani za gorąca, ani za zimna. Podopieczny musi czuć się komfortowo.
Przy użyciu oliwki dla dzieci lub do masażu możemy rozmasować podopiecznemu części ciała, w których odczuwa bóle, także spastyczne (spowodowane przykurczem mięśni). Rozluźnione mięśnie dają seniorowi odczucie odprężenia i łagodzą dolegliwości bólowe.
Zawsze zapytajmy lekarza lub rehabilitanta, czy i w jaki sposób możemy masować seniora.