Zdrowy kręgosłup opiekunki osoby starszej – jak zadbać o siebie?

5 stycznia 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Praca opiekunki osoby starszej jest zajęciem wymagającym – nie tylko pod kątem fizycznym, ale również psychicznym. Bez odpowiedniego odpoczynku łatwo z czasem popaść w emocjonalne wyczerpanie, a nawet wypalenie zawodowe. Zobacz, jak należy o siebie zadbać, aby móc przez wiele lat z powodzeniem wspierać swoich podopiecznych.

Po pierwsze: znajdź chwilę dla siebie

Praca w charakterze opiekunki osób starszych, jak każda inna, wymaga zadbania o swoją kondycję psycho-fizyczną. Bez odpowiednich przerw, które pozwolą naładować baterie i zająć się, choć na chwilę, czymś innym niż rutynowe czynności, trudno o energię, wydajność i skupienie. Nie należy o tym zapominać. Nawet jeśli dana kobieta uważa ten zawód za swoje powołanie, musi w harmonogramie dnia znaleźć czas dla siebie chociażby po to, aby być jak najlepszym wsparciem dla seniora. Dobrze jest w czasie wolnym zająć się taką aktywnością, która relaksuje i odpręża. W zależności od własnych preferencji może to być sport, szydełkowanie czy połączenie online z rodziną z Polski. Optymalnym czasem do chwili oddechu od codziennych spraw mogą być odwiedziny rodziny podopiecznego czy pielęgniarki.

Zadbaj również o swój sen. Krótko przed zaśnięciem zrezygnuj z telefonu komórkowego, gdyż niebieskie światło nie sprzyja zasypianiu. Zamiast tego posłuchaj ulubionej muzyki lub poczytaj. A jeśli jesteś w sytuacji, w której senior wymaga również wstawania do niego w nocy, wyposaż go w dzwonek lub coś, co pozwoli Cię zaalarmować w odpowiednim momencie. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż niespokojny sen podszyty lękiem, że w każdej chwili może się coś stać.

Po drugie: zaangażuj się w sport

Nie musisz od razu uprawiać skomplikowanych i kosztownych dyscyplin sportowych. Zwykły, za to regularny spacer potrafi przynieść równie wiele pożytku. Szybki marsz wpływa korzystnie na dotlenienie całego ciała, odprężenie umysłu i pozostawienie za sobą wszelkich trosk. Ciągłe podtrzymywanie czy podnoszenie osób leżących może wiązać się z pojawiającym się bólem kręgosłupa. Aby go ograniczyć, a nawet z czasem całkowicie zniwelować, zdecydowanie warto robić sobie regularną gimnastykę. Pomocna w tym zakresie jest mata piankowa, łatwa do kupienia i przechowywania. W Internecie można znaleźć mnóstwo gotowych instruktaży, jak wykonać poszczególne ćwiczenia i w jaki sposób prawidłowo ułożyć ciało. Część kobiet może wkręcić się też w jogę, która skutecznie redukuje stres. Każdy rodzaj aktywności uwalnia endorfiny, które z kolei bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie psycho-fizyczne.

Po trzecie: dobrze się odżywiaj

Prawidłowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia i sił witalnych. Przy seniorze nie powinno zabraknąć Ci ani jednego, ani drugiego. Korzystaj zatem pełnymi garściami z tego, że przez cały dzień przebywasz w domu. Dzięki temu możesz gotować sobie zdrowe, odpowiednio zbilansowane i smaczne posiłki. W sklepie bez problemu zaopatrzysz się w świeże owoce i warzywa, z których wyczarujesz dania pokrywające Twoje zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. To zdecydowanie lepszy wybór niż dostępna od ręki wysoko przetworzona żywność. Jesienią i zimą dla wzmocnienia odporności, warto sięgnąć po kiszonki oraz owoce cytrusowe, ale też kefiry i jogurty.

Po czwarte: poznaj zasady prawidłowego podnoszenia i przenoszenia chorego

W sytuacji ograniczonej mobilności lub też całkowitej bezwładności opiekunka do osoby starszej musi wspomagać ją w codziennych czynnościach. Podpieranie, podnoszenie czy przenoszenie wymagają siły fizycznej. Dla bezpieczeństwa podopiecznego, ale też własnego warto poznać zasady ergonomii. Pozwalają one ograniczyć ryzyko powstania urazów i bólów kręgosłupa. Sprawdzą się one podczas takich czynności jak: obracanie na bok, mycie chorego, podnoszenie do pozycji pionowej, asysta w braniu kąpieli, ubieranie i przebieranie.

Podsumowując, kluczem do zapewnienia podopiecznemu odpowiedniego wsparcia jest odpowiednie zadbanie o własną kondycję psycho-fizyczną. Bez zachowania pewnej równowagi siły witalne i emocjonalne mogą dość szybko się wyczerpać, a osoba dotknięta wypaleniem zawodowym nie będzie nadawać się do pełnienia roli opiekuna osoby starszej.