Praca za granicą – 3 wyzwania, na które musisz być przygotowana
Pomimo, że rynek pracy ma się w Polsce coraz lepiej, a popyt na pracowników wciąż rośnie, to wiele Polek i Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych.
Powodów takiej decyzji może być wiele: niemożność znalezienia w kraju pracy we własnym zawodzie, sytuacja rodzinna, lepsze zarobki czy chęć zdobycia doświadczenia. Praca za granicą niesie jednak ze sobą różne wyzwania, na które warto się wcześniej przygotować.
Jak znaleźć pracę za granicą? Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na wyjazd? Gdzie najlepiej szukać pracy? W poniższym artykule odpowiadamy na te i inne ważne pytania dotyczące emigracji zarobkowej.
Wyjazdy za granicę do pracy – gdzie najlepiej wyjechać?
Najpopularniejsze kierunki wyjazdów zarobkowych to obecnie kraje Beneluksu, Skandynawia oraz Niemcy. Są to kierunki charakteryzujące się największą ilością ofert pracy z różnych agencji zatrudnienia oraz firm pośredniczących. A im więcej ofert, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia pracy. Obecnie najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie w Niemczech; za tym kierunkiem przemawia również niewielka odległość od domu oraz stosunkowo nieskomplikowany proces legalizacji pobytu i pracy, zwłaszcza pracy tymczasowej.
Gdzie szukać ofert pracy?
Wciąż rosnące zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech obserwuje się w branży usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Spowodowane jest to tym, że społeczeństwo niemieckie starzeje się dość znacząco, przy jednoczesnym wydłużeniu się życia przeciętnego niemieckiego obywatela.
Obecnie w Internecie można znaleźć mnóstwo atrakcyjnych ofert zatrudnienia w Niemczech właśnie w zawodzie opiekunki seniora. Dla naszego własnego bezpieczeństwa ważne jest jednak to, aby wybierać jedynie takie oferty pracy za granicą, które są w pełni legalne i pochodzą ze sprawdzonego źródła.
Takie oferty znajdziemy w zaufanych agencjach pracy oraz firmach, które profesjonalnie zajmują się zatrudnianiem opiekunek i organizacją wyjazdów zarobkowych.
Jak zacząć pracę za granicą?
Współpraca z wiarygodną firmą zlokalizowaną w Polsce, taką jak Promedica24, gwarantuje Ci w pełni legalne zatrudnienie, z umową, z odprowadzanymi wszystkimi składkami i podatkami, z ubezpieczeniem oraz wypłacanym na czas wynagrodzeniem. Dzięki temu, pracując za granicą, zyskujesz komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli czujesz, że zawód opiekunki seniora może być rozwiązaniem dla Ciebie, to na stronie Promedica24 znajdziesz wiele aktualnych i atrakcyjnych ofert pracy w Niemczech w tym właśnie sektorze.
Praca w Niemczech – 3 wyzwania, na które trzeba się przygotować
Decyzja o emigracji zarobkowej, nawet tymczasowej, nigdy nie jest łatwa i nikt raczej nie podejmuje jej z dnia na dzień. Taki wyjazd oznacza bowiem zmianę naszego życia nawet o 180 stopni.
Dlatego przed podjęciem pracy w Niemczech, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, by móc właściwie przygotować się do takiego wyjazdu.
- Konieczność nauki języka obcego. Aby podjąć pracę za granicą, należy wykazać się co najmniej podstawową, komunikatywną znajomością języka. Oczywiście, znalezienie ofert pracy za granicą bez języka jest możliwe, ale choćby dla własnego komfortu psychicznego warto znać przynajmniej jego podstawy, by móc się porozumieć w zwykłych sytuacjach życiowych.W pracy opiekunki osób starszych w Niemczech właściwa komunikacja z podopiecznym i jego rodziną jest kluczowa, dlatego firma Promedica24, organizując wyjazd opiekunki, zapewnia jej również naukę języka niemieckiego od podstaw.
- Konieczność zmiany zawodu.Trzeba pamiętać, że wyjazd do pracy za granicę często wiąże się z koniecznością przekwalifikowania się, choćby czasowego. Opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód przyszłościowy i dobrze wynagradzany, w stabilnym sektorze. To również praca, pozwalająca stanąć na nogi osobom, które straciły zatrudnienie, na przykład na skutek pandemii. Na szczęście, praca w branży opiekuńczej nie wymaga specjalnego wykształcenia, a dodatkowo, profesjonalne firmy rekrutujące opiekunki do pracy, jak Promedica24, zapewniają pakiet szkoleń zawodowych oraz całodobowe wsparcie koordynatorów.
Pobierz za darmo nasz „Poradnik dla Opiekunów Seniorów” i dowiedz się więcej.
- Rozłąka z bliskimi. Kiedy podejmujesz pracę jako opiekunka osób starszych za granicą, twoje życie ulega całkowitej zmianie; wyjeżdżasz do obcego kraju na kilka miesięcy, opuszczasz rodzinę oraz najbliższych przyjaciół.Rozłąka z najbliższymi może być powodem silnego stresu, dlatego zanim wyjedziesz warto zastanowić się, jak możesz zadbać o swój komfort psychiczny podczas pobytu w nowym miejscu. Dobrze jest tak się zorganizować, aby móc utrzymywać codzienny kontakt z rodziną, na przykład przez telefon lub przez Internet. Dbałość o własny dobrostan, właściwy wypoczynek i kondycję psychiczną to podstawa zdrowego trybu życia, który z kolei przekłada się na produktywność, energię życiową, odporność na stres i chęć do pracy.
Zainspiruj się: Jak radzić sobie z rozłąką z najbliższymi?