Co nie należy do zadań opiekuna?
Czego opiekun może odmówić?
Opiekun nie wykonuje zawodu pielęgniarki, sprzątaczki ani ogrodnika.
Do obowiązków opiekuna nie należą żadne prace na zewnątrz budynku oraz sprzątanie pomieszczeń takich jak:
- strych
- piwnica
- kotłownia
- garaż
Czego nie wolno opiekunowi?
Opiekunowi nie wolno również wykonywać czynności, które wiążą się z ingerencją w powłoki skórne podopiecznego, takich jak:
- wykonywanie zastrzyków
- podawanie insuliny
- pomiar cukru
- opatrywanie otwartych ran
- rozdzielanie leków (obowiązkiem opiekuna jest dopilnowanie, aby leki zostały zażyte przez podopiecznego, natomiast ich rozdzielaniem zajmuje się członek rodziny lub niemiecka środowiskowa pomoc medyczna – Pflegedienst lub pomoc pielęgniarska). W sytuacjach nagłych opiekun kontaktuje się z lekarzem prowadzącym lub z rodziną.
Opiekunki będące wcześniej w Polsce pielęgniarkami, które dbają o podopiecznych w domu, nie mogą wykonywać zastrzyków, skomplikowanych zabiegów opiekuńczo-pielęgnacyjnych ani żadnych zabiegów medycznych ingerujących w ciało podopiecznego. Te czynności wykonują osoby zatrudnione jako pielęgniarki w niemieckich instytucjach medycznych, ponieważ te przypadki wymagają uznania kwalifikacji zawodowych zgodnie z prawem niemieckim oraz bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego, potwierdzonej zaliczonym egzaminem w niemieckiej organizacji zawodowej pielęgniarek.
Co w przypadku, kiedy podopieczny lub jego rodzina wymaga więcej niż obejmuje umowa?
Opiekun jest towarzyszem i opiekunem osoby starszej i jej zadaniem jest, poza prowadzeniem gospodarstwa domowego, opiekowanie się człowiekiem, nie całym domem lub ogrodem. Jeśli senior lub jego bliscy będą wymagali świadczenia usług dodatkowych, wykraczających poza zakres obowiązków, który reguluje umowa, należy delikatnie lecz stanowczo odmówić, powołując się na jej zapisy. W sytuacjach, w których występuje różnica poglądów na temat czynności z zakresu usług a oczekiwaniami seniora i jego rodziny, należy skontaktować się z Managerem Kontraktu.