1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Wyzwania w pracy opiekunki osób starszych

Wyzwania w pracy opiekunki osób starszych

03-06-2019 Opieka nad osobą starszą, Praca za granicą, Zawód opiekunki
 

Jak naprawdę wygląda praca opiekunki osób starszych i z czym musi się ona/on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania, przed którymi staje opiekunka seniora, wyjeżdżająca na kontrakty zagraniczne do Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

 

Jak wygląda praca w opiece nad osobami starszymi?

Społeczeństwa europejskie starzeją się, więc rośnie zapotrzebowanie na zawody związane z opieką nad seniorami. Ze względów finansowych, wiele osób z Polski decyduje się na czasowy wyjazd za granicę i pracuje w tej roli w krajach takich jak Wielka Brytania, a szczególnie Niemcy. Najczęściej są to kobiety, choć mężczyźni również pracują w zawodzie, jednak zauważalnie rzadziej. Jak wygląda praca opiekuna lub opiekunki osób starszych? Najczęściej, jest to opieka domowa na kontrakt o określonej długości – od minimum dwóch tygodni, a zwykle miesiąca, po nawet kilka miesięcy. W tym czasie mieszkasz w domu podopiecznego i wspierasz jego bliskich, pomagając w podstawowych czynnościach życiowych seniora oraz w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Szczegółowy zakres obowiązków zależy między innymi od stanu zdrowia, stopnia sprawności i samodzielności seniora, lecz codzienna praca opiekunki osób starszych obejmuje zwykle gotowanie i robienie zakupów, czynności pielęgnacyjne związane z myciem i korzystaniem z toalety, oraz inną pomoc i zapewnienie towarzystwa podopiecznemu. Warto pamiętać, że nie masz prawa podawać starszej osobie żadnych leków, ani wykonywać jakichkolwiek czynności pielęgniarskich, nawet jeśli jej rodzina się tego domaga. Dotyczy to także bardzo prostych zabiegów, które naruszają skórę, takich jak podawanie heparyny czy insuliny. Przekroczenie uprawnień wiąże się wysoką odpowiedzialnością – rodzina seniora może podać do sądu zarówno opiekunkę, jak i firmę, która ją zatrudnia.

Opiekunka osób starszych w Niemczech lub Anglii a  rola języka

Osoby, które chcą się dowiedzieć, jak wygląda praca w opiece nad osobami starszymi, słyszą niekiedy, że to zajęcie praktycznie 24 godziny na dobę. Charakter obowiązków faktycznie wymaga dużej dyspozycyjności i elastyczności w organizacji czasu pracy. Nie należy jednak zapominać, że również w tym zawodzie obowiązuje kodeks pracy i zapisane w kontrakcie regulacje, które zapewniają opiekunce możliwość odpoczynku, przerwy i czas wolny. Osoby pracujące w zawodzie podkreślają, że warto znać swoje prawa w tym zakresie, a jeśli rodzina podopiecznego oczekuje, że opiekunka będzie ciągle dostępna, potrafić kulturalnie przekazać rodzinie postanowienia kontraktu. Z tego powodu warto skorzystać z usług agencji opiekunek, jak Promedica24 w celu ustalenia wszystkich warunków kontraktu i podpisania klarownej umowy.

W pracy opiekunki osób starszych trudno przecenić więc rolę znajomości języka. Pozwala on porozumieć się z podopiecznym i jego rodziną w trudnych sytuacjach, lecz także na co dzień, co ułatwia szybkie nawiązanie dobrych relacji. Bez względu na poziom znajomości języka, warto więc przed wyjazdem przyswoić lub powtórzyć sobie słownictwo najbardziej potrzebne w pracy. Umiejętności językowe mają też największy wpływ na wysokość Twojego wynagrodzenia. Rzecz jasna zależy ono również od doświadczenia w pracy, lecz zwykle w nieco mniejszym stopniu. W Promedica24 przygotowaliśmy specjalny kurs niemieckiego dla opiekunek, dzięki czemu podszkolisz swoje umiejętności językowe przed wyjazdem.

Sprawdź wskazówki da kandydatek na opiekunki seniorów, jak nauczyć się języka obcego w starszym wieku

Pomiędzy dwoma domami – Twoim i podopiecznego

Oprócz języka, wyzwaniem w pracy opiekunki osób starszych wyjeżdżającej na kontrakty do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, może być także życie dzielone pomiędzy dwa kraje. Czas spędzany w pracy zagranicą oraz w domu w Polsce możesz dość elastycznie regulować, ale trudniej w tej sytuacji o życiową stabilizację. Chociaż możliwość zmiany otoczenia bywa też zaletą, często jest wyczerpująca psychicznie. Przyzwyczajenie się do innego kontekstu kulturowego jest najtrudniejsze na początku, choć za każdym razem może chwilę zająć.

Z doświadczeń osób pracujących w zawodzie wynika, że pierwsze kontrakty są też najtrudniejsze pod kątem obciążenia fizycznego i psychicznego podczas pracy. To właśnie pierwsze wyjazdy do pracy jako opiekunka osób starszych powodowały największe zmęczenie i potrzebę odpoczynku. Opiekunki często po powrocie do Polski decydowały się na wyjazd wypoczynkowy czy inne sposoby zadbania o własne samopoczucie i komfort, które pozwoliłby im przygotować się do następnych kontaktów.

Sprawdź nasze wskazówki, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne i odpoczynek w pracy opiekunki

Na oznaki wypalenia zawodowego, którego niektóre opiekunki doświadczały w pierwszym miesiącach pracy, składało się też poczucie izolacji i trudności z psychicznym oderwaniem się od obowiązków. Podczas wyjazdu, spędzasz większość czasu w domu podopiecznego i niekiedy może być trudno o zmianę otoczenia. Przykładowo, jeśli osoba, którą się opiekujesz mieszka w małej miejscowości lub na wsi, a wokół są głównie lasy i pola, ogranicza to Twoje możliwości spędzania czasu wolnego. Niedostateczna znajomość języka również może utrudniać Ci odnalezienie się w obcym kraju. Z powyższych względów warto zorientować się, czy w miejscu pracy jest dostęp do sieci, by móc na bieżąco utrzymywać kontakt z bliskimi oraz mieć dostęp do rozrywki i informacji.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy jako opiekunka nad osobami starszymi?

W Promedica24 staramy się jak najpełniej informować kandydatki na temat warunków pracy, jednak nie zawsze jest to w pełni możliwe. W przypadku osób starszych, często w wieku osiemdziesięciu lub nawet dziewięćdziesięciu kilku lat, sytuacja jest bardzo dynamiczna i może dojść do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia, które sprawia, że podopieczny nagle wymaga opieki w jeszcze większym zakresie. Może się też zdarzyć tak, że w domu są dwie starsze osoby i choć zlecenie początkowo obejmuje jedną, po jakimś czasie okazuje się, że druga też wymaga pomocy. Z powyższych względów, doświadczone opiekunki twierdzą, że nawet jeśli przed wyjazdem wie się bardzo wiele o tym, jak będzie wyglądał kontrakt, nigdy nie jest to 100% wiedzy i pewności.

Pamiętaj też, że osoby starsze, którymi będziesz się opiekować, czasami są bardzo niesamodzielne, na przykład w wyniku wylewu, albo też mają problemy ze snem lub budzą się w nocy. Podopieczni mogą również cierpieć na choroby wieku starczego, takie jak demencja, choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Wskazówki, jak opiekować się osobami starszymi z różnymi schorzeniami znajdziesz w naszym poradniku: https://promedica24.com.pl/aktualnosci/lista-artykulow/

Praca opiekunki schorowanych osób starszych to duże wyzwanie także dlatego, że większość ludzi traktuje działania innych emocjonalnie i odruchowo je ocenia. Bez odpowiedniego doświadczenia, możesz mieć problem, żeby dostrzec, że zachowania podopiecznego są symptomem choroby, a nie po prostu świadczą o jego trudnym czy „złym” charakterze. Osoby chore mogą być bardziej niestabilne w zachowaniu, a opiekunka musi sobie czasami radzić z tym, że jednego dnia są miłe i sympatyczne w kontakcie, a innego trudniejsze we współpracy, a nawet nieprzyjemne.

Do największych wyzwań w pracy opiekunki osób starszych należą też sytuacje, gdy w trakcie trwania kontraktu stan zdrowia seniora znacząco się pogarsza, a nawet podopieczny umiera. Bliski, codzienny kontakt z cierpiącą lub umierającą osobą może być dużym obciążeniem i źródłem stresu. Wymaga on radzenia sobie z poczuciem bezsilności, a jednocześnie jeszcze większej wyrozumiałości w podejściu do starszej osoby. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o swój komfort psychiczny na co dzień w pracy opiekunki, by być mentalnie przygotowaną na trudne sytuacje.

Wreszcie, w pracy opiekunki osób starszych nie można się brzydzić ani wstydzić ludzkiej cielesności, kontaktu z wydzielinami ustrojowymi czy zapachami. Priorytetem jest zaangażowana, oparta na szacunku, kompleksowa pomoc drugiemu człowiekowi. Pamiętaj, że często jest to człowiek w dużej mierze uzależniony od Twojej opieki i asysty.

Praca opiekunki osób starszych: nie tylko wyzwania, ale też satysfakcja

Opieka nad seniorami nie należy do zajęć prostych, ale mimo to osoby pracujące dłużej w zawodzie rzadko żałują swojej decyzji. Dlaczego? Z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze praca opiekunki osób starszych daje dużą satysfakcję. Osoby wykonujące ten zawód często podkreślają, że czują się potrzebne, a fakt, że naprawdę pomagają ludziom, nie pozwala im zapomnieć, że ich praca ma sens. Często też odczuwają autentyczną wdzięczność ze strony swoich podopiecznych i rodziny oraz szacunek za wykonywaną pracę.

Po drugie, godne pieniądze również rekompensują związane z opieką nad seniorami trudności i wyzwania. Przykładowo, jako opiekunka osób starszych w Niemczech zazwyczaj możesz liczyć na wynagrodzenie od 800 do nawet 2000 euro miesięcznie. Skąd tak duża rozbieżność? W Promedica24 stawki są w każdym przypadku ustalane indywidualnie. Jak już wspominano, w największym stopniu zależą od umiejętności językowych, choć doświadczenie w pracy też ma na nie wpływ. Wysokość wynagrodzenia pozwala nie tylko komfortowo żyć w przerwach pomiędzy wyjazdami do pracy, ale często także odłożyć lub zainwestować zarobione pieniądze.

Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy jako opiekunka osób starszych: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/.
 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Praca w Niemczech dla doświadczonej opiekunki, wieś

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: wieś, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Praca u Sprawdzonej Rodziny - Wysokie Wynagrodzenie, Göppingen

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Göppingen, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Sprawdzona oferta dla doświadczonego Opiekuna!, Wolfsburg

Data wyjazdu: 2022-02-07

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Wolfsburg, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty